top of page
  • Yazarın fotoğrafıZeynep Çolakoğlu

Ajans Patisi

Güncelleme tarihi: 23 Eyl 2022

İlk görüşte aşka inanıyoruz da ilk görüşte nefrete neden inanmıyoruz? Sonra da bu nefret eden tiplere huzursuz, geçimsiz ya da ön yargılı diyoruz. Halbuki alakası yok. İlk görüşte bir şeyler oluyor işte…

İlk 7 saniye kuralını bilirsiniz, hiç tanımadığınız biriyle ilk karşılaşmanızdaki ilk 7 saniye içinde bıraktığınız izlenimi tasvir etmeye çalışır. Bu 7 saniye, karşı taraf için hatırlanmanızda, karşı tarafı hatırlamanızda temel nitelik taşır. En azından bu işe kafa yoranlar böyle söylüyorlar.

İşte böyle sevgili pati dostları! Ben size elbette ilk karşılaşmada hissedilen aşk, sevgi ya da nefretten bahsetmeyeceğim, patilere dair prensiplerimizden bahsedeceğim!

Biz aynı zamanda hayvan dostuyuz, (bakınız ajansımızın sahibi: Asistan) evet ama bahsettiğim patilerin o patilerle ilgisi yok!

Ben sizlere 5’li Pati kurallarından bahsedeceğim ki bu patiler müşteri ajans arasında benim temel sütunlara oturttuğum bir sac ayağı gibi işlev görüyor aynı zamanda…

İşte ajans – müşteri ilişkilerindeki 5 pati:

1- Talepati: İlk patimiz müşteri ve ajansın ilk karşılaşmasına dair. Bu tıpkı 7 saniye kuralında olduğu gibi belli niteliklere haiz. Seversiniz sevmezsiniz, kim çalışıyor, projeyi kim yürütüyor bilmezsiniz belki ama bilirsiniz ki bu iş bu ajanstan iyi çıkacak. 7 saniye içinde de karar vermezsiniz de ilk 77 dakikada anlarsınız belki. Bunun için de bir online görüşme, yüzyüze kahve içme ya da internet sitesinde gezinme, referanslar ya da portföy yetebilir size. Eğer olmuşsa bir frekans uyumu sezersiniz. Bu frekans uyumuna TALEPATİ diyorum ben. Müşteriden gelen yoğun istek bir nevi… Talep var yani kimse inkâr edemez!

2- Telepati: Kısa bir “acaba” sürecinden sonra bizim tarafta heyecanlı bir ön hazırlık ve sonra Brief, Debrief derken TELEPATİ sürecine girmiş oluyoruz. Ben buna karşılıklı fikir mutabakatı diyorum. Fikir ve önerilerimiz tarafınızdan kabul görmüştür bu aşamada ve “işte başlıyoruz” deriz.

3- Empati: Sonra EMPATİ aşamasına giriş yapıyoruz biz kendimizce… Sizi anladık mı anlamadık mı soruyoruz. Sizden gelen yanıt elbette ki çoğu zaman “anlamışsınız” oluyor, işler yürüyor, projede ilerliyoruz ve bir SEMPATİ sürecine giriyoruz.

4- Sempati: Bu daha çok müşterilerimiz tarafında yaşanan bir süreç oluyor elbette. Bir memnuniyet… Bir “oh be” havaları… “Bu iş olacak galiba” derken her Amerikan filminde olduğu gibi kahramanın son kurtuluş demlerinde birkaç pürüz çıkıverebilir de!

5- İdiopati: Bu aşamada hep birlikte İDİOPATİ evresine giriş yapıyoruz ki hızlı çözümler üreterek bu süreci en sağlıklı şekilde hep birlikte sonunda kısa sürede aşıyoruz! Pes edecek değiliz. Tabi ki de sorunları çözüyoruz. Olmayan tarafları oldurulup yeniden bir memnuniyet havası kaplıyor her yanı.

“İş tamam” dediğimizde sempatik gülücükler her iki tarafın da yüzünden eksik olmuyor ve işi teslim ediyoruz size ve el sıkışıyoruz bir sonraki projeye kadar.

İşte bizim iş yapma sürecimizdeki patiler bunlar.

Umarız sizinle de çalışırken bol bol memnun olacağınız işler çıkarırız.

17 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page